پيدا کردن محل مناسب براي جشن عروسي يا هر مراسم ديگري مي‌تواند کار سختي باشد. اگر مثل اکثر افراد باشيد، به دنبال زيباترين مکان، فضايي با پتانسیل ساعت پايان دیرهنگام مهماني يا حتي جايي هستيد که به سادگی “احساس خوبي” به شما بدهد.

بديهي است که بايد به مواردي مانند ظرفيت، قيمت، ساعت پايان مهماني و البته اينکه آيا فضا را دوست داريد يا نه، توجه کنيد. اما فراتر از آن، مي‌خواهيد مطمئن شويد که خودتان يا برنامه‌ريز مراسم، موارد زير را نيز بررسي مي‌کنند:

مهمانان چگونه به محل برگزاری خواهند رسید؟

آیا در محل برگزاری پارکینگ وجود دارد یا باید برای حمل و نقل مهمانان برنامه ریزی کنید؟

اگر قرار است یک آخر هفته در اطراف شهر یا شهری دیگر مراسم برگزار شود، بهترین گزینه هتل یا محل دیگری برای اقامت چیست؟ در چه صورتی انتخاب هتل برای گروه منطقی نیست؟ آیا بودجه شما شامل هزینه سرویس حمل و نقل یا خدمات پارکینگ با مسئول می شود؟

محتمل ترین مسیری که میهمانان طی خواهند کرد کدام است؟

در حالی که به ندرت در اولین بازدید از محل برگزاری، عروس و داماد جریان دقیق مراسم را می دانند، اما شما یا برنامه ریز عروسی تان باید مسیر احتمالی رفت و آمد مهمانان را بررسی کنید. چند دلیل برای در نظر گرفتن این موضوع وجود دارد:

از نظر لجستیکی، باید بررسی کنید که آیا مسیرهای رفت و آمد مهمانان به قسمت پذیرایی، سرویس بهداشتی، پارکینگ یا وسایل حمل و نقل، به اندازه کافی روشنایی دارند، به خصوص مسیرهایی که مهمانان بعد از غروب آفتاب طی می کنند. حتی نوع پوشش زمین در راه‌های ارتباطی بسیار مهم است اینکه مهمانان شما با کفش‌های مخصوص مهمانی شب قدم خواهند زد و بهتر است پوشش کف مسیر مطابق این شرایط طراحی شود.

از نظر زیبایی شناسی، باید به دنبال هر گونه اشکال یا نقاط قابل توجه در این مسیرها باشید. اگر مهمانان با ورود به محل از یک درب زیبا عبور می‌کنند، ممکن است بخواهید با اضافه کردن المان‌های تزئینی، ورودی را خاص‌تر کنید. از طرف دیگر، اگر ملک همسایه در حال بازسازی است، از همین حالا باید به دنبال راه‌هایی برای منحرف کردن توجه از این وضعیت باشید.

زیرساخت (اگر وجود داشته باشد) چگونه است؟

اگر به دنبال یک عمارت خصوصی یا یک فضای باز هستید، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید وجود زیرساخت در نزدیکی آن است.  به عنوان مثال، آیا برق، آب جاری، سرویس بهداشتی یا حتی فضایی برای آشپزی غذا توسط کترینگ وجود دارد؟ اکثر اماکن عروسی برخی از این موارد را دارند اما همه آنها را ندارند و بسیاری از آنها هیچ کدام از این موارد را ندارند. آوردن چنین امکاناتی و موارد دیگر می تواند تأثیر مالی زیادی داشته باشد، بنابراین مهم است که قبل از تعهد، از میزان هزینه‌ها آگاه باشید.

پشتيباني درون محل به چه صورت است؟

آيا مديري براي ملک وجود دارد؟ تيم پذيرايي چطور؟ تيمی برای جابجايي مبلمان فعلي و غيره هست؟ در حالي که به راحتي مي‌توانيد براي نبودن هر کدام از اين موارد راه حلي پيدا کنيد، اما دانستن اينکه چه پشتيباني در اختيار داريد و در مقابل چه چيزي را لازم است خودتان تامين کنيد، براي برنامه‌ريزي لوجيستيکي اهميت اساسي دارد. یکی از کارهای مهمی که تشریفات مجالس در برنامه ریز عروسی انجام می‌دهد هماهنگ کردن تمامی این موارد با هم است، به این شکل که شما می‌توانید قبل از برگزاری عروسی بدون استرس از زمان باقی مانده خود لذت ببرید.

وضعیت زمین به چه صورت است؟

وضعیت باغ عروسی و زمین آن چگونه است؟ آيا مهمانان شما بايد براي بيش از يک يا دو دقيقه روي چمن نرم يا شن راه بروند؟ آيا در اين مدت احتمال خراب شدن کفش مهمانان يا ناراحتي آنها از پياده‌روي وجود دارد؟ با در نظر گرفتن اين موارد، مي‌توانيد براي مقابله با اين مشکلات احتمالي، آماده شويد.

يا به سادگي، مي‌توانيد با بررسي و اطلاع‌رساني به مهمانان در مورد آنچه مي‌توانند از طريق دعوتنامه عروسي انتظار داشته باشند، اقدام کنيد. يک جمله صريح مانند “ما يک مکان زيباي بيروني را انتخاب کرده‌ايم و جشن بر روي چمن برگزار مي‌شود، لطفاً هنگام انتخاب لباس براي شب به اين موضوع توجه داشته باشيد.” راه بسيار مفيدي براي ايجاد انتظارات مهمانان است.

غذا کجا تهیه خواهد شد؟

همانطور که گفته شد، بسیاری از مکان‌ها و باغ‌های برگزاری عروسی ، آشپزخانه مناسبی برای پذیرایی ندارن. حتی در برخی هتل‌ها، محل برگزاری عروسی ممکن است از آشپزخانه ضیافت موجود دور باشد و نیاز به آوردن یک آشپزخانه اضافی برای پذیرایی داشته باشد. دانستن اینکه رویدادهایی مانند پذیرایی خیر مقدم و ارائه شام و… در کجا و چه ساعتی برگزار می‌شود و همچنین درک نزدیکترین امکانات به شما کمک می‌کند تا بفهمید که آیا برای اطمینان از رسیدن غذای گرم و به موقع به مهمانان به کارکنان اضافی، تجهیزات اجاره ای و غیره نیاز دارید یا خیر.

مکان برگزاری از نظر زیبایی شناسی چقدر به کار و هزینه نیاز دارد؟

زیبایی‌شناسی محل برگزاری به طور معمول اولین چیزی است که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در حالی که تقریباً در هر مکانی می‌توانید یک عروسی زیبا برگزار کنید، اما واقعیت این است که برخی از مکان‌ها برای رسیدن به ایده‌آل‌های شما به تغییرات و تزئینات بیشتری نسبت به مکان‌های دیگر نیاز دارند. همزمان با اینکه تصور می‌کنید این مکان با تزئینات چگونه خواهد شد، برای هزینه‌های مالی و نیروی کار مورد نیاز برای تبدیل این فضا به محلی مناسب برای رویای بصری خود نیز آماده باشید.

هنگام انتخاب محل برگزاری، این سوالات را در ذهن داشته باشید:

آیا سایه طبیعی وجود دارد؟

آیا محل برگزاری در منطقه ای قرار دارد که به بادهای شدید یا رعد و برق های گاه به گاه معروف است؟

چه عناصری را می توانید پیش بینی کنید؟

طرح پشتیبان چیست؟

برای اطمینان از اینکه مهمانان در آب و هوایی که به احتمال زیاد تجربه خواهند کرد احساس راحتی کنند، به چه جزئیات دیگری باید توجه کنید؟

در نهایت، ما همیشه توصیه می کنیم قبل از رزرو مکان، یک برنامه ریز عروسی را برای بازدید از مکان های عروسی همراه خود داشته باشید. این کار می تواند در جلوگیری از هرگونه غافلگیری لجستیکی و مالی در آینده، بسیار با ارزش باشد. اگر به نکات بالا توجه کنید، مکانی را پیدا خواهید کرد که نه تنها با تصورات شما مطابقت داشته باشد، بلکه فرآیند برگزاری عروسی و روز عروسی را بسیار موفق تر خواهد کرد.

منبع: insideweddings.com

بخش نظرات بسته است