بعد از هیجان نامزدی، اکثر زوج‌ها به سرعت متوجه می‌شوند که یک رویداد مهم در زندگی  و مهمانی بزرگی برای برنامه ریزی دارند. در این مرحله، عروس و داماد به فکر استخدام یک طراح عروسی (wedding planner) هستند و از خود می‌پرسند: یک طراح عروسی واقعاً چه کارهایی انجام می‌دهد؟ در حالی که ذهن‌ها ممکن است به فیلم کمدی رمانتیک کلاسیک جنیفر لوپز یا شخصیت مارتین شورت در فیلم “پدر عروس” معطوف شود، باید بگویم که یک طراح عروسی بسیار فراتر از آن چیزی که در فیلم‌ها دیده‌اید، عمل می‌کند. آنها علاوه بر اطمینان از برگزاری مراسم و جشن عروسی شما به بهترین شکل، می‌توانند به عنوان یک تیم طراحی خلاق، مدیر پروژه برای همه فروشندگان و تامین کنندگان و مدیر مالی برای بودجه شما باشند.

تارا فی(Tara Fay)، طراح مشهورمراسم عروسی لوکس و صاحب «تجهیزات عروسی تارا فی»، می‌گوید: یک طراح عروسی، همان شخصی است که یک زوج را از دست استرس‌ها و تصمیم‌های اشتباه خودشان نجات می‌دهد. من در بیش از یک مورد، جلوی زوج‌ها را گرفته‌ام که به خاطر هوس، اشتباهات احمقانه و پرهزینه انجام دهند. اکثر مردم فقط یک بار ازدواج می‌کنند. آن‌ها شاید در عروسی خواهر یا برادر یا دوست‌شان شرکت کرده باشند، اما متخصص نیستند. با وجود این، سوال این است که چرا باید چنین هزینه هنگفت و استرسی را بدون دریافت مشاوره تخصصی متحمل شوید؟ طراح عروسی سارا فی این چنین  توضیح می‌دهد: ما به افراد کمک می‌کنیم تا طرح‌های ذهنی‌شان را در چارچوب بودجه خود به واقعیت تبدیل کنند.

برای زوج‌هایی که فقط به دنبال استفاده از هماهنگ‌کننده‌ی مستقر در محل (ارائه شده توسط تالار عروسی) هستند، درک تمایز بین این نقش و نقش یک طراح عروسی با خدمات کامل اهمیت دارد. تارا فی این چنین توضیح می‌دهد: طراح مراسم عروسیِ محل برگزاری، برای تالار کار می‌کند و می‌تواند در برخی کارهای روز عروسی به شما کمک کند، اما حقوق او را تالار پرداخت می‌کند. وفاداری آن‌ها به تالار است، نه به زوج. طراح عروسیِ شما به بهترین منافع شما اهمیت می‌دهد و در آنجا حضور دارد تا از شما حمایت کند و اطمینان حاصل کند که اگر مشکلی پیش بیاید، آن‌ها خیلی زود متوجه شده و در صورت بروز هر وضعیتی، راه حل‌هایی برای شما در نظر دارند.

می خواهید در مورد جزئیات شغل یک طراح عروسی بیشتر بدانید؟ با خواندن ادامه مطلب متوجه خواهید شد که برای تبدیل شدن به یک طراح عروسی چه مراحلی لازم است و آن‌ها چگونه با ظرافت برای شما کار می‌کنند تا عروسی‌تان زیبا و بدون مشکل برگزار شود.

چگونه آموزش ببینیم تا یک طراح عروسی(برنامه ریز) موفق باشیم

لیست‌سازی و برنامه ریزی در ذات اکثرطراحان عروسی موفق، وجود دارد. با این حال، آموزش و تحصیلات اضافی به آن‌ها درک و تجربه‌ای می‌دهد تا بتوانند با مهارت تمام، از تمام بخش‌های متحرک و چالش‌های یک آخر هفته‌ی پر‌ماجرای عروسی سر دربیاورند. چاندا دانیلز یک برنامه‌ریز و طراح مراسم دیگر می‌گوید:  من همیشه آدم سازمان‌یافته‌ای بوده‌ام و تا جایی که به یاد دارم، از سنین پایین، کارها را با برنامه‌ریزی انجام می‌دادم وقتی در دهه ۹۰، از طریق خواندن یک مقاله در روزنامه در مورد مربی‌ام لوری آرونز، متوجه شدم که طراح عروسی بودن یک شغل واقعی است، تصمیم گرفتم یک دوره آنلاین از انجمن مشاوران عروس (Association of Bridal Consultants) را بگذرانم و پس از دریافت گواهینامه و جواز کسبم در فوریه ۱۹۹۹، کارم را شروع کردم. دانیلز بعداً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این صنعت به صورت رسمی، مدرک کارشناسی خود را در رشته مدیریت مهمانداری و گردشگری دریافت کرد.

با وجود اینکه برنامه‌های آموزشی و گواهی‌های زیادی برای متخصصان برگزاری عروسی و ایونت‌ها در دسترس است، از لحاظ فنی، برای اینکه یک طراح عروسی باشید، نیازی به مجوز رسمی نیست. در واقع، بسیاری از با‌تجربه‌ترین و معتبرتین افراد در این حرفه، تنها با کار کردن، این مهارت را یاد گرفته‌اند. تارا فی می‌گوید: من در سال ۱۹۹۷ شروع به طراحی وبرنامه‌ریزی تشریفات مجالس کردم، در آن زمان هیچ دوره‌ی برنامه‌ریزی عروسی وجود نداشت، بنابراین با برگزاری ایونت یک شرکت در لس‌آنجلس، کار را به صورت تجربی یاد گرفتم. من به عنوان یک مدیر پروژه آموزش‌دیده، آن مهارت‌ها را در برنامه‌ریزی برگزاری عروسی به کار بردم. او اضافه می‌کند که تیمش دائماً در حال به‌روزرسانی مهارت‌هایشان هستند تا با ترندهای روز آشنا شده و خود را با زمان وفق دهند. بسیاری از طراحان عروسی به طور معمول در کنفرانس‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را به‌روز نگه داشته و شبکه‌ی تامین‌کنندگان خود را برای همکاری بیشتر گسترش دهند.

کاری که یک طراح عروسی قبل از برگزاری عروسی انجام می‌دهد

بعد از استخدام یک طراح عروسی، آنها به همکار کلیدی برای کمک به زوج در رسیدن به ایده آل شان تبدیل می شوند. برای یک برنامه ریز و طراح مجالس، هر عروسی و یا ایونتی کاملاً متفاوت است یعنی آن‌ها هر بار به ابتدا برمی‌گردند یعنی همه چیز را از صفر طراحی می‌کنند، در برگزاری عروسی باید زوج، بودجه آنها و داستانشان را درک کنیم. تنها در آن صورت برنامه‌ریزی مراسم را می‌توان آغاز کرد، که زوج، بودجه و داستان آنها را درک کنیم، این برنامه ریزی شامل مدیریت بودجه آنها و طراحی یک شب به یاد ماندنی با توجه به شخصیت، سلیقه و ارتباط آن دو نفر است.

طراحان عروسی اغلب از ارتباطات خود برای اتصال شما با بهترین تامین‌کنندگان، تالارها و برقراری ارتباط با بهترین استعدادها برای اجرا در جشن شما استفاده می‌کنند.

بسیاری از زوج‌ها ترجیح می‌دهند حدود یک سال قبل از عروسی، یک طراح عروسی را انتخاب و استخدام کنند. چاندا دانیلز یک برگزار کننده عروسی معروف در سطح جهانی می‌گوید در طول یک سال حداقل ۴۰ جلسه با یک مشتری دارد. او توضیح می‌دهد: من با زوج‌هایم دو ماه یک بار جلسات عمومی برای بحث در مورد بودجه، ارائه گزینه‌های تالار، ارائه طراحی، ارائه جریان حمل‌ونقل، جدول زمانی … دارم. من همه کارها را با زوج‌هایم انجام می‌دهم، از خرید لباس تا تست غذا. در ابتدا، جلسات بیشتری برگزار می‌کنیم، به خصوص اگر به دنبال مکان عروسی باشیم. این هم بخشی از ایجاد رابطه‌ای است که من به آن اهمیت می‌دهم، تنها کاری که مشتریان من به تنهایی انجام می‌دهند، تهیه‌ی لیست مهمان است.

اگر ساکن شهر تهران و در شرف ازدواج هستید و یکی از نگرانی‌های ذهنی شما پیدا کردن یک تشریفات مجالس برای برگزاری عروسی است، پیشنهاد می‌کنیم با تشریفات مجالس رضا اصلانی که یکی از بهترین تشریفات مجالس تهران است مشاوره کنید.

کاری که یک طراح عروسی در طول آخر هفته‌ی عروسی انجام می‌دهد

هفته‌ی منتهی به عروسی، زمان اوج کار است و طراحان عروسی از همان روز برای اطمینان از آمادگی برای فشار کار پیش رو، کارهای مقدماتی را آغاز می‌کنند. روز عروسی، ما همیشه یک جلسه تیمی داریم و جدول زمانی روز را مرور می‌کنیم تا مطمئن شویم همه افراد از آن و مکان‌ها به طور کامل آگاه هستند. سپس، در صورت وجود هرگونه جزئیات فوری و مهم، بحث و گفتگو کرده و آن‌ها را حل می‌کنیم. ما با توجه به وسعت پروژه، مهارت‌های خود را ارتقا می‌دهیم، اما وظیفه و هدف اصلی ما  این است که تمام روز با زوج باشیم تا آن‌ها هرگز نگران چیزی جز لذت بردن از جشن نباشند.

با اینکه برای تمامی بخش‌های روز، از ورود مهمانان تا نوشینی خیر مقدم ، ارئه شام، موزیک و … جدول زمانی وجود دارد، اما طراحان عروسی باید برای هر چیزی آماده باشند. همیشه مشکلی (یا چند مشکل) پیش می‌آید که باید حل شود، به جز آن، ما اطمینان حاصل می‌کنیم که در ریزتزین جزییات هم مشکلی وجود نداشته باشد، رومیزی‌ها اتو شده باشند، دستمال‌ها مرتب، میز وصندلی‌ها کاملاً تمیز، کابل‌ها از دید پنهان شوند، سرو غذا به موقع انجام شود، موسیقی عالی به نظر برسد و چراغ‌ها و نور پردازی در بهترین شرایط باشند. ما برای تمام جنبه‌های روز، برنامه‌های جایگزین داریم و اینجا هستیم تا بهترین تجربه را برای مشتریان و مهمانانشان رقم بزنیم.

شب برای طراح عروسی زود به پایان نمی رسد. در حالی که بخش بزرگی از روز مختص چیدمان است، جمع کردن وسایل نیز همینطور است، سازه ها و وسایل پیش آماده عروسی جمع می‌شوند و اقلام به شرکت های اجاره ای برگردانده می شوند.

بعد از اینکه همه چیز جمع شد، طراحان عروسی می‌توانند با یک جلسه نهایی با مشتریان خود، کار را به اتمام برسانند و به پروژه بعدی بروند. برگزاری مجالس یک شغل با استرس بالا، بسیار دقیق و زمان‌بر است و همه افراد برای آن مناسب نیستند، با این حال، این حس که رویای شخص دیگری را محقق می‌کنید، فوق‌العاده است در واقع یک برگزار کننده مجالس تمام کار سخت و استرس‌های میزبان را به جای آنها متحمل می‌شود تا شب خوبی را به آنها هدیه دهد.

منبع: vogue.com

بخش نظرات بسته است